Ubytujte na svojej záhrade hmyz


Hmyzie hotely sa stávajú čoraz častejšie obľúbeným doplnkom záhrad. Nie sú len  pekné na oko, ale najmä praktické. Ide o malý domček, ktorý je prispôsobený na to aby sa v ňom mohol udomácniť hmyz. Musí teda obsahovať rôzne škáry, malé otvory, alebo  dutinky.
Pri slove hmyz sa nám pravdepodobne vybavia malé potvory, ktoré nás poštípu alebo zničia úrodu zeleniny či kvetov. Hmyzí hotel však slúži pre živočíchy, ktoré našu záhradu práve naopak pred škodcami ochránia.

hmyz
 
Užitoční hostia
 
–          Lienka sedembodková
Nesúď knihu podľa obalu. Pri tomto chrobákovi to platí doslovne. Na pohľad rozprávková lienka je v skutočnosti jeden z našich najväčších predátorov. Ako larva i dospelý jedinec, zožerie minimálne 50 vošiek denne.
 
–          Ucholaky
Tento nepopulárny tvor patrí k najpočetnejším obyvateľom záhrad i ľudských obydlí. Živia sa taktiež voškami. Na ich jedálničku však figurujú i vlnatky a svilušky, ktoré patria medzi veľkých škodcov rastlín. To, že vám ucholak vlezie do ucha je samozrejme iba fáma, ktorá vznikla pravdepodobne kvôli jeho obľube vyhľadávať úzke otvory. Vďaka tomu ho však nebudete musieť dva krát presviedčať o nasťahovaní sa do hotelu.

moucha
 
–          Osa dravá
Tento dravý druh osy je pre človeka takmer neškodný. Útočí iba vtedy, keď sa dostanete do bezprostrednej blízkosti jeho hniezda, inak sa však vašou osobou nebude vôbec zaoberať. Živia sa drobným hmyzom a pavúkmi. Po usmrtení svoju korisť zmotajú do malej guľôčky, ktorú si odložia do jednej z dutín v hoteli.
 
–          Samotárske včely
Výzorom sa od klasických včiel takmer nelíšia. Hlavný rozdiel je v tom, že nežijú spoločne v úľoch, ale ako už z názvu plynie obľubujú samotu. Tak ako všetky včely aj tieto patria medzi najväčších opeľovačov rastlín.
 
–          Zlatoočka
Zlatoočka vyzerá ako malá muška s jemne zelenými a priesvitnými krídelkami. Každý kto má chalupu alebo povalu sa s ňou už určite stretol, pretože na zimu vyhľadáva práve takéto priestory. Zlatoočka kladie svoje vajíčka v blízkosti kolónií vošiek. Hneď po vyliahnutí sa jej potomstvo pustí do lovenia. Okrem toho sa živí i nektárom, takže je i dobrým opeľovačom.
 
Čo použiť
 
Na hmyzí hotel vám postačí zopár starých dosiek. Z nich vytvoríte obdĺžnik podobný rámu so strieškou, ktorá ho ochráni pred dažďom. Dosky nemusia byť obzvlášť široké. Postačí ak budú mať aspoň 20 centimetrov. Do takéhoto obdĺžnika vytvoríte rôzne veľké „izby“. Na tie môžete využiť ďalšie dosky alebo staré plechovky. Rozmer nerozhoduje. Či postavíte tento príbytok meter vysoký alebo bude veľký ako vtáčia búdka je iba na vás. Ideálne je hotel umiestniť na južnú stranu tak aby bol chránený pred vetrom. A ak nechcete aby sa z neho po čase stalo kŕmidlo pre vtáky, je dobré na jeho vonkajšiu časť upevniť husté pletivo.
 
Čím naplniť „izby“
 
V tomto prípade sa fantázii medze taktiež nekladú. Uvedieme iba niekoľko príkladov. Najlepšie je ak jednotlivé materiály zviažete špagátom, alebo nimi vyplníte plechovku či jednotlivé okienka hotela.

včela
 
–          duté stonky rastlín (suché)
–          slama
–          šušky
–          konáriky
–          pníček (môžete doňho vyvŕtať dierky, alebo použiť už rozpadávajúci sa)
–          dutá tehla, alebo tehla s otvormi
–          prázdna makovica
–          trstina
 
Dutinky, škáry a otvory v hoteli nikdy nečistite! Hmyz ich totiž okrem bývania využíva i na uskladnenie potravy. Niektoré z úkrytov si navyše časom vytvárajú i samotní obyvatelia,  preto do nich nezasahujte.