Kefír
Niekto ho nemá rád a niekto ho zbožňuje. Kedysi bol spolu s jogurtom skoro jediným kyslomliečnym výrobkom na slovenskom trhu. Predával sa v bielozelených hranatých plastových nádobkách podobne ako kyslá smotana alebo šľahačka.
K výrobe kefíru sú potrebné kefírové zrná, ktoré za pomoci rôznych kmeňov kvasiniek (napr. Lb acidophilus, Lb.brevis, Lb. delbrueckii susb. bulgaricus, Lb. plantarum, kluyveromyces lactis, k.bulgaricus, saccharomyces lactis atď) vytvárajú ľahko perlivý, mliečny nápoj, ktorý obsahuje malé množstvo alkoholu.
Kefír si môžete vyrobiť doma aj sami, stačí si k nemu zohnať kefírové zrná. Dokonca sa s nimi dá krátkodobo fermentovať aj kokosové mlieko či smotana čo určite poteší ľudí, ktorí majú intoleranciu laktózy.
Kokosový kefír
1 plechovka kokosového mlieka alebo smotany
1 PL kefírových zŕn
Kefírové zrná vložte do sklenenej alebo porcelánovej nádoby a zalejte mliekom. Nechajte stáť pri izbovej teplote 24-36h. Dĺžka fermentovania závisí od teploty vo vašej kuchyni. Nápoj priebežne premiešavajte a ochutnávajte. Akonáhle získa ľahko kyslý nádych kefír je hotový. Po precedení ho umiestnite do chladničky, s nízkou teplotou sa konzistencia ešte viac zahustí.
Acidko alebo acidofilné mlieko
Acidofilné mlieko sa dostalo do módy len pár rokov dozadu. Je to vlastne mlieko fermentované probiotickou kultúrou Lb. Acidophilus s pridaním zahusťovadiel a rôznych príchutí. Z hľadiska zdravia je toto probiotikum veľmi prospešné pre naše zdravie. Vytvára „zdravú“ mikroflóru v tráviacom trakte a tým napomáha k zlepšeniu odolnosti organizmu.
Višňovo-vanilkové Acidko
hrsť višní
1 vanilkové Acidko
vanilkový lusk
med
Vykôstkované višne rozmixujte alebo odšťavte, záleží na tom či vám vadia alebo nevadia šupky. Šťavu alebo mix pridajte do Acidka spolu s vanilkovou dreňou a medom. Vyšľahajte s metličkou za vzniku bohatej peny a môžete servirovať vychladené zo slamkou v horúcich letných dňoch.