Dočasným zimným domovom sa pre niekoľko rastlín môže stať aj garáž, ktorá má okno a nemrzne v nej.
Keď chcete nechať prezimovať chúlostivé trvalky zo záhrady skôr ako príde prvý mráz, vyberte a vysaďte do črepníkov tie najkvalitnejšie rastliny. Výhonky na zakorenených rastlinách skráťte na dĺžku asi 10-15 cm aby sa pri manipulácii nepoškodili a aby ste ušetrili miesto.
Ak chcete predísť problémom zo škodcami a chorobami odtrhnite všetky vädnúce listy. Pôdu udržiavajte vlhkú aby nevyschla.
Aby ste zabránili ďalším stratám môžete koncom leta odobrať odrezky z najobľúbenejších chúlostivých trvaliek, ktoré prezimujú vo forme mladých rastlín na svetlom a teplom mieste.
Záhonové rastliny sa väčšinou pestujú zo semien ale niektoré odrody ako sú petúnie zo skupiny „Surfinia“ a plnokveté lobelky možno rozmnožovať iba odrezkami, preto sa oplatí nechať prezimovať aj niekoľko odrezkov.
Fuksie
To či odroda vašej fuksie prežije zimu vonku si najprv zistite na webe alebo dostupnej literatúre. Ak vlastníte chúlostivejšiu odrodu koncom jesene ju vyberte zo zeme a presaďte do črepníka. Vyštipnite zelené vrcholčeky a odstráňte listy. Črepníky umiestnite do skleníka, v ktorom nemrzne alebo na svetlý okenný parapet v chladnejšej miestnosti.
Aby vydržali v štádiu vegetačného odpočinku musia byť v chlade a takmer suché.
Muškáty
Muškátyzriedkakedy poškodí prvý mrazík ale umiestnite ich pod poklop skôr ako ich zničí krutejší mráz. Väčšinou sa prenášajú dovnútra koncom septembra. Ak máte nedostatok miesta uprednostnite odrody, ktoré sa musia pestovať z odrezkov pred odrodami pestovanými zo semien.
Jednotlivým rastlinám skráťte korene na dĺžku 5-8 cm, výhonky asi na 10 cm, potom ich vysaďte do debničiek do hĺbky aspoň 15 cm a medzi korene nasypte substrát. Rastliny nechajte na svetlom mieste na ktorom nemrzne a zalievajte ich tak aby pôda úplne nevyschla.
Z nových výhonkov na jar získate mnoho nových odrezkov.