Stihli ste už „presedlať“ na technológiu 4K alebo dostatočne odskúšať jej kvality? Niektorí z vás už možno áno, viacerí zasa ešte nie. Každopádne rozlíšenie v podobe 4K považujeme ešte stále za novinku, pričom za dverami a vlastne už na prahu stojí skutočná novinka-rozlíšenie 8K.
Nevravíme o akýchsi plánoch do budúcna či možných budúcich súvislostiach, ale o dnešnom trhu a reálnej dostupnosti produktov, ktoré už disponujú týmto, ešte dvakrát väčším rozlíšením oproti „novinke“ 4K, na akú sme si ešte nestihli dostatočne zvyknúť a vychutnať si jej vlastnosti. Na trhu sa tak už zrazu nachádza ešte dvojnásobný zážitok tohto rozlíšenia, ktoré aktuálne považujeme za majstrovské dielo z odvetvia elektroniky. Rozlíšením 8K disponujú nové televízory výrobcov Samsung či LG, ale napríklad i nový monitor značky Dell.
Je tak veľmi pravdepodobné, že doslova len za pár rokov sa tradičným štandardom stane práve 8K, technológia 4K bude následne považovaná za druhoradú a produkty s týmto rozlíšením by tak mohli ísť cenovo prudko nadol.
Vysoké rozlíšenie, respektíve výsledná kvalita jeho zobrazenia je ale prakticky závislá aj od tvaru a veľkosti obrazovky. Dôležitú rolu zohráva uhlopriečka. Určite by ste videli rozdiel, ak by ste obraz v dotyčnom rozlíšení pozerali cez povedzme 50 centimetrovú obrazovku a následne cez televíziu s uhlopriečkou 2 metre.
Samotná podstata a charakteristika rozlíšenia by bola prakticky totožná, ale rozdiely v kvalite zobrazenia by boli viditeľné. Práve toto bolo hlavným podnetom, prečo napríklad výrobca Samsung predstavil svoje nové televízie disponujúce 8K rozlišením v podobe až s 85 – palcovou uhlopriečkou. Práve rozlíšenie 8K je totiž schopné kvalitného zobrazenia i na takejto, možno bezkonkurenčne najväčšej uhlopriečke. Bola by totiž škoda zahodiť potenciál 8K spôsobom, v ktorom by bolo nainštalované do malých modelov, na aké bohato postačí i klasické zobrazenie v HD.