Viete sa učiť?


Učenie je súčasťou nášho každodenného života a či už veríte alebo nie – nás, úplne všetkých. Či už ide o drvenie sa slovíčok na písomku s Anglického jazyka, ako to musia robiť školáci, alebo len jednoduché zapamätávanie si údajov či informácií, ktoré potrebujeme v každodennom živote ako napríklad trasu autobusového spoju či koľko stojí chlieb v tom supermarkete blízko vášho domu.
Učiť sa proste musíme všetci, učenie je okolo nás celý náš život aj keď je pravda, že niektoré veci sa učia oveľa ľahšie ako iné, a od niektorých závisí oveľa viac ako od iných. V prípade každodenných činností si väčšinou nepotrebujeme údaje nevyhnutne pamätať. Ak ich zabudneme, jednoducho si informáciu vyhľadáme, nik nás z nej nebude skúšať, ani nás nemôže nik vyhodiť preto zo školy.

strány

V prípade študentov to je už inak. Pretože od naučenia materiálu, ktorý sa navyše naučiť musíme, závisí občas skutočne veľa. Ak chceme prejsť, vedieť musíme všetko. Ako sa však učiť, keď máme učenia skutočne veľmi veľa a máme pocit že to nestíhame ani za dva roky? Otázkou sa zaoberalo už veľmi veľa odborníkov, vo väčšine prípadov sa však prišlo na to, že učenie je veľmi subjektívna záležitosť každého z nás, ktorá závisí od mnohých činiteľov.

studium

Pretože sme každý iný, na každého z nás vplývajú inak jednotlivé faktory, iné veci nám učenie sťažujú a iné naopak uľahčujú, práve preto si musíme každý nájsť v efektívnom učení svoj, zaručený a overený spôsob ktorý si vyskúšame. Sami vieme najlepšie zistiť, čo nám učenie najviac zľahčuje a čo nám ho naopak veľmi komplikuje. Niekto si napríklad musí učivo nahlas čítať, inému stačí učiť sa potichu a učenie nahlas ho skôr ruší akoby mu pomáhalo. Mnohým pomáha napríklad zvýrazňovanie dôležitých údajov, alebo robenie si vlastných poznámok.