Hovorí sa, že ak používatelia odovzdajú obsah, ktorý porušuje autorské práva, do služby, príslušná technologická spoločnosť musí buď urobiť „najlepšie úsilie“, aby získala od držiteľov práv povolenie, alebo ho rýchlo odstráni.
Spojené kráľovstvo patrilo medzi 19 krajín, ktoré podporovali zákon v hlasovaní Európskej rady .
Poľsko však bolo jedným z tých, ktorí namietali, že by mohol vydláždiť cestu k cenzúre internetu.
Zdroje EÚ hovoria, že päť ďalších krajín tiež odporuje pravidlám – Taliansku, Fínsku, Švédsku, Luxembursku a Holandsku – zatiaľ čo Belgicko, Estónsko a Slovinsko sa zdržali hlasovania.
Spoločnosť Google viedla lobistické úsilie proti zavedeniu zákona.
Na jednom mieste sa objavili vyskakovacie oznámenia na svojej službe YouTube pre video-streaming, ktoré varovali, že toto úsilie by mohlo mať „nezamýšľané následky“ vrátane blokovania niektorých klipov členom EÚ.
Obzvlášť existovali obavy, že memy, ktoré obsahujú klipy z televíznych relácií a filmov, už nemôžu byť zdieľané. Avšak vylepšenia zákona následne urobili výnimku pre obsah používaný na „účely citácie, kritiky, preskúmania, karikatúry, parodie a pastiche“.
Napriek tomu stále existujú obavy, že menšie lokality sa budú snažiť vystopovať a platiť držitelia autorských práv alebo vyvíjať filtre obsahu, ktoré automaticky blokujú podozrivý materiál.
Ďalšie kontroverzné pravidlo – ktoré hovorí, že vyhľadávače a poskytovatelia sociálnych médií budú musieť platiť vydavateľom noviniek, aby mali úryvky z ich obsahu – tiež zostáva.
Wikipedia minulý mesiac na protest protestovala na štyroch svojich európskych stránkach . Uviedlo, že pravidlá by sťažili získavanie informácií online, a tým sťažovali dobrovoľníkom získavať informácie.
Vedúci predstavitelia európskych médií však toto úsilie privítali.
„Vydavatelia všetkých veľkostí a iní tvorcovia budú mať teraz právo stanoviť podmienky pre ostatných, aby ich obsah komerčne využívali, ako je to len spravodlivé a vhodné,“ komentoval Xavier Bouckaert, prezident Európskej asociácie médií pre médiá .