Kanalizačný systém je ukrytý v podzemí a vďaka tomu, že nie je priamo na očiach, sa naň často zabúda. Môžete dokonca predpokladať, že je všetko po technickej stránke v poriadku, pokiaľ sa potom niekde neobjaví ekologická katastrofa či podobný problém. Ak totiž kanalizácia nepracuje správne, odpadová tekutina odteká tam, kam by nemala. Čo sa vlastne môže na kanalizácii poškodiť?
Deformácia a poškodenie skruží vplyvom veku materiálu – žiadna vec nevydrží večne, všetka hmota vo Vesmíre podlieha postupnému rozkladu a premene a týka sa to samozrejme aj stavebných materiálov. Rozpadá sa teda aj kanalizačné a odpadové potrubie, nech je zhotovené z plastu, z kovu alebo z betónu. Na kanalizáciu pôsobí rad vplyvov, napríklad prudké výkyvy teplôt, mráz, vodná erózia v podobe snehu a dažďových zrážok, prípadne tlak podložia (zeminy). Na kanalizáciu tiež pôsobí samotný odpad, ktorý máva často agresívny dopad na kanalizačnú sústavu vďaka kyslému prostrediu odpadových látok.
Prerastanie koreňov stromov – zdanlivo nevinná spleť koreňov dokáže niektoré kanalizačné segmenty doslova potrhať, alebo vytvoriť nepriepustnú zátku. Čo dokáže koreň stromu, je niekedy až neuveriteľné, napríklad roztrhne na niekoľko kusov betónovú skruž, a pokiaľ skruž ten nápor vydrží, môžu tu korene prerásť do podoby hustej pavučiny, a tá potom ľahko zachytí väčšinu nečistôt, ktoré v mieste vytvoria nepriepustnú zátku. Musíte potom poveriť špecializovanú firmu, aby kanalizáciu pretiahla špeciálnymi frézovacími hlavicami.
Stavebné práce – ak prebiehajú v blízkosti kanalizačného potrubia ťažké stavebné práce, napríklad pomocou žeriavov, pneumatických kladív alebo plne naložených automobilov zeminou či betónom, môže dôjsť k poškodeniu kanalizácie aj vtedy, ak ide o novo vybudovanú kanalizačnú sústavu. Oprava kanalizácie potom môže prebiehať na viacerých miestach a pôjde o rozsiahlu pracovnú činnosť s využitím moderných technológií.