Vyberte si dobrú odrodu
Najlepšie sú odrody, ktoré sú pestrejšie a majú hrubšiu šupku, ako napríklad McIntosh, Fuji a Ida Red. Odrody jabĺk, ktoré sa zbierajú neskôr, majú tendenciu byť lepšími. Keď si budete odrodu vyberať, môžete o pomoc požiadať ovocného sadára. Honeycrisp, ktorá je modernejšia odroda, je tiež dobrá. Sladšie typy s tenšou šupkou – napríklad Delicious alebo Gala – nie sú až tak dlhotrvácne a treba ich spotrebovať skôr.
Zbierajte ich s opatrnosťou
Pri zbere treba jablká dôkladne prezrieť a opatrne s nimi zaobchádzať ako s vajcami, aby nemali modriny a škrabance. Dobré jablká sú vhodné pre dlhodobé skladovanie, a tie poškodené môžete použiť na pečenie alebo zaváranie. Treba si pamätať, že jedno zlé jablko môže pokaziť všetky. Je pravda – dokonca jedno zhnité jablko môže nepriaznivo ovplyvniť ostatné v okolí.
Skladujte ich v chlade
Ideálna skladovacia teplota je 1 až 3 ° C s vlhkosťou vzduchu 90 až 95%. Ak nemáte veľa jabĺk, chladnička je dobrá voľba. Vložte ich do plastového vrecka s otvormi alebo zakryte jablká vlhkou papierovou utierkou. Neskladujte inú zeleninu alebo ovocie v tej istej priehradke, pretože jablká uvoľňujú etylénový plyn a ten môže urýchliť ich rozklad.
Ak máte väčšie množstvá dajte ich na chladné, tmavé miesto, ktoré je pomerne vlhké, ako je pivnica alebo garáž. Najlepšie je, ak teplota zostane blízko mrazu – ale nesmie byť nižšia! Zbaľte každé jablko do novín alebo do papiera. Papier uchová jablká oddelené a to predĺži ich životnosť. Potom vložte obalené jablká do debny.
Pravidelne jablká kontrolujte a odstráňte všetky, ktoré sú znehodnotené. Najprv používajte veľké jablká, pretože majú väčšiu tendenciu sa kaziť. Každú odrodu dajte oddelene, lebo niektoré odrody sa kazia skôr alebo neskôr.
Týmto spôsobom dokážete uchovať jablká dlhodobo čerstvé. Je dobré, že ich netreba zmraziť, tým by sa stratili ich živiny. Výhodou je aj, že nemusíte kupovať postrekované jablká z obchodu.