Zvierací spáči



Slimáky
Keď slimák hibernuje, zalezie do svojej ulity a vchod zalepí hlienom, aby vnútri udržal vlhkosť a zabránil vyschnutiu. Robia to v chladnom počasí, ale aj počas horúcich dní.

ježek

Medvede
Medvede sú asi prvé zvieratá na ktoré pomyslíte, keď sa povie zimný spánok. V skutočnosti ale nespia, ale dostanú sa do stavu torpor, ktorý je podobný hibernácii. Výraz torpor môžeme tiež vysvetliť ako meravosť, apatia. Keď sú v torpore, medvede znížia tempo srdca aj dýchania, klesne aj ich telesná teplota, ale menej ako pri hibernácii. Zo stavu torporu sa môžu ľahko prebudiť, ale dokážu celé dni stráviť bez prebudenia sa, jedenia, pitia.

Netopiere
Netopiere sa dostávajú do torporu, podobne ako medvede. V tomto stave sú keď sú nízke teploty, alebo keď je nedostatok jedla. Niektoré druhy spia celú zimu. Pri torpore alebo hibernácii spolu visia hlavou dolu v jaskyniach a iných tmavých miestach, a dokážu znížiť svoju srdcovú frekvenciu na 10 úderov za minútu.

Ježkovia
Ježkovia môžu hibernovať týždne, dokonca mesiace, v závislosti od toho, aká je zima. Počas hibernácie znížia srdcovú frekvenciu o 90%, ale môžu sa ľahko zobudiť ak je teplota klesne príliš nízko. Zvýšenie srdcovej frekvencie ich trochu zahreje, a potom opäť zaspia.

medvěd

Čmeliaky
Pre čmeliaky je hibernácia súčasťou života, a to aspoň pre kráľovnú. Všetky samce pomrú keď teplota klesne, kráľovná si však nájde vhodné miesto na prezimovanie. Keď teplota stúpne, založí novú kolóniu.

Svišťe
Nebolo by pekné prespať celú zimu? Svište môžu hibernovať cez zimu, niekedy až po dobu ôsmich mesiacov naraz. Pri hibernácii môžu znížiť svoju srdcovú frekvenciu na 3-4 údery za minútu a nadýchnu sa 2-3 krát za minútu.

had

Užovky
Zatiaľ čo mnohé zvieratá spia samé, hibernácia užoviek je skupinová aktivita. Stovky alebo dokonca tisíce hadov sa zhromaždia do nory v zemi, aby prežili. Blízky kontakt im pomáha udržiavať teplo, čo je dôležité pre chladnokrvné zvieratá.